ABD Büyükelçisi Jeffrey Flake’den ikili ziyaret: Evvel HDP sonra ÂLÂ Parti’ye gitti

ABD Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake HDP Genel Merkezi’nde HDP Eş Genel Liderleri Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile görüştü. Görüşme ABD Büyükelçiliğinin resmi hesabından İngilizce ve Türkçe olarak 2 lisanda paylaşıldı. Yapılan paylaşımda, “Büyükelçi Flake, bugün HDP Eş Genel Liderleri Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile bir ortaya geldi. Görüşmede ABD-Türkiye ortasındaki bağlar ele alındı.” sözlerine yer verildi.

Öte yandan görüşmeyi HDP de paylaştı. HDP tarafından yapılan paylaşımda ise, “Partimize nezaket ziyaretinde bulunan ABD Büyükelçisi Jeffry L. Flake, Eş Genel Liderlerimiz Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile görüştü. Görüşmede siyasi ve bölgesel gelişmelere ait görüş alışverişinde bulunuldu” denildi.

BİR ZİYARET DE AKŞENER’E

Jef Flake HDP’nin akabinde ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener’i de ziyaret etti. YETERLİ Parti’den yapılan yazılı açıklamada, Genel Lider Meral Akşener’in, siyasi partilere nezaket ziyaretinde bulunan ABD Büyükelçisi Jeffrey Flake’i kabul ettiği belirtilerek, “1 saat süren görüşmede dünyadaki gelişmeler ve Türk- Amerikan bağlantıları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Görüşmede GÜZEL Parti Memleketler arası Bağlar Lideri Ahmet Kamil Erozan da hazır bulundu” sözlerine yer verildi.

Taraflardan yapılan açıklamalar ezbere cümleler içerirken görüşmenin içeriği merak konusu oldu. Görüşmeler kamuoyuna ‘nezaket’ ziyareti olarak duyuruldu. Büyükelçinin başka partileri ziyaret edip etmeyeceği merak konusu oldu.

DIŞİŞLERİ FLAKE’I ÇAĞIRIP UYARDI

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake son olarak ABD Büyükelçiliğince, İstanbul’da düzenlenen CHP mitingi öncesi yayınlanan şov ihtarından duyulan rahatsızlığı bildirmek üzere Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı. Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye nazaran, görüşmede Flake’a, kelam konusu şov ihtarında bu cins mitinglerde emniyet üniteleri tarafından alınan tedbirler hakkında temelsiz tezlerin yer aldığı kaydedilerek, bu konudaki rahatsızlık tabir edildi.

Flake’a ayrıyeten, kolluk kuvvetlerince orantısız güç kullanımının önemli bir sorun teşkil ettiği belirtilerek, ABD’de bu nedenle meydana gelen olayların ortada olduğu hatırlatıldı. Siyasi parti mitinglerinin demokrasinin esaslı bir geleneğini oluşturduğu, ülkede bu hususta güya değerli bir sorun varmış izlenimi oluşturulmasının kabul edilemez olduğu iletilen Flake’a, kelam konusu mitingin dün problemsiz halde yapıldığı ve rastgele bir olayın yaşanmadığı aktarıldı.

Öte yandan Büyükelçi’ye, ABD makamlarınca kendi vatandaşlarına yönelik bundan sonra yayınlanabilecek seyahat ya da şov ikazlarının gerçekler dikkate alınarak hazırlanması beklentisi de tabir edildi.

EKREM İMAMOĞLU İLE DE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Geçtiğimiz aylarda CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu da ABD Ankara Büyükelçisi Jeffry Lane Flake ile görüşmüştü. Görüşmede Ekrem İmamoğlu’nun büyükelçinin konuşmasının akabinde bir müddet duraksayıp “Aaa..Okey, I’m okey” demesi gündem olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.