22 avukatın yargılandığı ÇHD davası bugün görülecek

Halkın Hukuk Ofisi ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi 22 avukatın yargılandığı evrakın yeni duruşmasına bugün İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek. ÇHD Genel Lideri Avukat Selçuk Kozağaçlı ve ÇHD üyesi Avukat Barkın Timtik ile Avukat Oya Aslan’ın tutuklu olduğu, 22 avukatın yargılandığı duruşma, Marmara (Silivri) Hapishane Yerleşkesi’ndeki salonda görülecek. Bugünkü duruşmada, Selçuk Kozağaçlı’nın 6, Barkın Timtik’in ise 5 yıl süren tutukluluk haline itiraz edilecek.

DAVA 9 YILDIR SÜRÜYOR

Çağdaş Hukukçular Derneği Üyesi/ Halkın Hukuk Ofisi çalışanı avukatların 9 yıldır yargılandığı davanın belgesi, 2013’ün ocak ayında Çağdaş Hukukçular Derneği’ne, Halkın Hukuk Bürosu’na ve yargılanan avukatların ofisleri ile meskenlerine yapılan baskınlarla başladı. Bu baskın ve gözaltılar sonrasında 9 avukat tutuklandı. Avukatlar kısa mühlet sonra tahliye edildi. Lakin 2017’de yapılan yeni bir operasyonla davanın kararı Barkın Timtik ve Selçuk Kozağaçlı tarafından bozuldu. Bozulan evrak Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik ve Oya Aslan’ın şu an tutuklu oldukları ve İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava ile birleştirildi. Kelam konusu belge kapsamında, Selçuk Kozağaçlı 6, Barkın Timtik 5, Oya Aslan ise 2 yıl 9 aydır tutuklu.

‘BELGELERİN’ KANIT NİTELİĞİ TESPİT EDİLMEDİ

9 yıllık yargılama sürecinde savcılık tarafından sunulan ve kanıt kabul edilen bâtın şahit ve itirafçılar mahkemede bugüne kadar dinlenmedi. Yeniden belgenin en değerli kanıtı olduğu belirtilen dokümanların kanıt akıbeti tarafında de bir gelişme yok. Teze husus dokümanların savcılık önüne geldiği söylenen tarihten bu yana 18 yıl geçti. Sanık avukatlar ve müdafilerinin ısrarlı taleplerine karşın bu evrakların gerçekte var olup olmadığı ve kanıt niteliğinin bulunup bulunmadığı şimdi tespit edilemedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.